Avrupa’da gençlik ayakta

Belçika, Almanya, İsviçre, Hollanda başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok kentinde gençlik iklim sorununa karşı eylemler düzenliyor.

Doğayı korumak için başlayan küresel gençlik hareketi büyüyor. Avrupa’nın birçok kentinde on binlerce öğrenci doğanın korunması için sokağa çıktı. Belçika, İsviçre ve Almanya’da öğrenciler “Fridays for Future” şiarı ile dersleri boykot ediyor ve yürüyüşler düzenliyorlar. Belçika’nın başkenti Brüksel’de 12.500 kişilik bir yürüyüş gerçekleşti. Ülkede 55 merkezde eylemler düzenlendi.

Almanya’da çeşitli kentlerde geçtiğimiz cuma günü toplamda 25 bin kişi yürüyüşler ve gösteriler düzenledi. Birçok okulda müdürler öğrencilerin derslere girmeyerek eylem yapmasını engellemek için her türlü tehdidi savurduysa da başarılı olamadılar.

Hollanda’da da “Bu dünya hepimizin”, “Dünyayı korumak için sistemi değiştir” gibi dövizler taşıyan ortaokul ve liseli öğrencileri Lahey’de gösteri düzenlediler. 15 bin öğrencinin katıldığı gösteride hükümetin iklim politikaları eleştirildi. 17 yaşındaki liseli öğrenci Stijn Warmenhoven’ın inisiyatifiyle organize edilen “İklim İçin Gençlik” şiarı altında gerçekleşen protestolara çeşitli çevre örgütleri de destek veriyor.

Geçtiğimiz hafta İsviçre’nin Zürih kentinde de 15 bin öğrenci çevre sorunlarına dikkat çekmek için cumartesi günü gösteri düzenlemişti.