Buradaki direniş devam edecek! - Peter Schaber

Ankara’nın Efrîn’e yönelik saldırıları sürüyor. Fakat sivil halk kaçmıyor/sürgüne gitmiyor. Siya Nebi* ile röportaj.

-Siz birkaç gündür Ankara’nın saldırılarının hedefinde olan Efrîn’de çalışıyorsunuz. Sizin bakış açınıza göre askeri durum nedir?

Biz genel durum hakkında bir bakış elde etmeye çalışıyoruz, ancak bazı bölgelere ulaşmak zor. Ancak geçtiğimiz son iki gün içerisinde Bilbile, Siye ve Raco çevrelerinde çatışmaların yaşandığını söyleyebilirim. Bilbile’de Nusra Cephesi'nin Abdul Kader İsmail adlı paralı askeri yaralı olarak ele geçirildi. Kevire Ker’de de çatışmalar yaşanmakta. Orada askeri araçlar imha edildi. Çatışmalar devam etmekte ve bombardıman halen sürmekte.

Şimdiye kadar ne Türkiye’ye müsaade eden uluslararası güçlerin ne de IŞİD karşıtı koalisyonun tutumlarında bir değişiklik var. YPG, YPJ ve Suriye Demokratik Güçleri amansız bir direniş sergiliyorlar. Bu formasyonun savaşçıları direnişin daha da arttığını ifade ediyorlar. Efrîn’in savunucularının motivasyonu çok yüksek. Saldırganların kayıpları da çok yüksek aynı zamanda. Kesin rakamları tespit etmek zor ama Türk basını bunu güçlü bir şekilde maniple ediyor.

 

-Yerel halk nasıl bir tepki veriyor? Son günlerde Türkiye’nin müdahalesine karşı kitlesel gösterilerin resimlerini gördük…

Buradaki sivil halk ile sürekli temas halindeyiz. İnsanlar mücadeleci ruh haline sahip. Özellikle Efrîn şehrinde normal hayat neredeyse kesintisiz sürüyor. Tek fark, köyleri bombalandığından dolayı ve orada kalamadıkları için bazı ailelerin burada olması. Efrîn’de panik de yok. Halk iyi örgütlü ve olan biteni takip ediyor. Hemen hemen her aileden ön saflarda savaşanlar var.

Suriye’de yaşayan insanlar arasındaki dayanışmayı da vurgulamak gerekiyor. Son haftalarda Kobanê’den Derik’e, Menbic’den Rakka’ya Kürtler, Asuriler ve Araplar buraya geldiler. Elbette bunun da yerel halk üzerinde büyük bir etkisi var.

 

-Zaman zaman Türk askeri birliklerinin insan hakları ihlallerine ilişkin haberler yayınlanmakta. Ankara bu savaşı nasıl yürütüyor?

Türkiye’nin burada ne yaptığı gün gibi ortadadır. Türk askerlerinin şehit düşen YPG ve YPJ mensuplarının cesetlerine nasıl bir muamele yaptıklarını gösteren videolar yayınlandı. Ayrıca napalm bombaları ile aynı etkiye sahip silahlar kullanılmakta. Görgü tanıkları da var. Sıra dışı silahların kullanıldığını saldırılarda yaralananları tedavi eden doktorlar da ifade ediyor. Orada kullanılan her ne ise halen kullanılıyor. Halen orada neyin kullanıldığı tespit edilemedi.

Sınıra yakın köylere yönelik saldırılarda aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu sivil hayatını kaybetti. Türkiye “teröristlere” karşı ülke güvenliğini savunduğunu propaganda etmekte. Tabii ki bu doğru değil. Kürtler, Araplar ve başka uluslar olmak üzere burada yaşayan halklara saldırıyor.

 

-Efrîn halen direniyor. Durum nasıl bir gelişme gösterecek? Sizce Erdoğan geri çekilecek mi? 

Bu herkesin kendisine sorduğu bir soru. Kürt hareketi bölgede yaşanan bu durumu birçok farklı güç kendi çıkarlarını savunmaya çalıştığı için “3. dünya savaşı” diye tanımlamakta. Buradaki emperyalist güçler arasındaki ilişkiler de sürekli değişimlere tabi. Bu durum neyin olacağını kestirmeyi zorlaştırıyor. Burada söylenebilecek tek şey: “Direnişin sonuna kadar devam edeceğidir.”

*Siya Nebi, Information Center of Afrin Resistance (ICAR) için Efrîn’de muhabir olarak çalışmakta.

10/02/18

Kaynak: Junge Welt
Çeviri: Kızıl Bayrak çeviri kolektifi