CENTCOM: Çekilme birkaç hafta içinde başlayacak

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Suriye’den çekilmenin “muhtemelen” birkaç hafta içinde başlayacağını söyledi.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararıyla ilgili belirsizlik sürerken, son olarak ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından açıklama yapıldı. Çekilmenin “muhtemelen” haftalar içinde başlayacağını söyleyen CENTCOM Komutanı Joseph Votel, sürecin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğuna işaret etti.

Mart ayında görevini CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie’ye devredecek olan CENTCOM Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Ortadoğu ülkelerine yaptığı ziyarette gazetecilere açıklama yaptı.

Çekilme sürecinin sahadaki duruma göre belli olacağını söyleyen Votel şu ifadeleri kullandı: “Çekilme konusunda doğru yoldayız ve istediğimiz konumdayız. Günler ya da haftalar içerisinde çekilme başlayabilir. Muhtemelen haftalar içerisinde olacak ve yine tekrarlıyorum bu durum tamamen sahadaki durumlara göre şekillenecek. İnsanları çekmek, ekipmanları çekmekten çok daha kolay. Dolayısıyla şu anda ihtiyacımız olmayan ekipmanlardan kurtuluyoruz.”

Votel, Irak’taki ABD askerleriyle ilgili “Orada bir miktar asker kalacak” diye konuştu.