Essen’da ırkçılık karşıtı protesto

Essen’da “Biz daha çoğuz!” şiarıyla eylem gerçekleştirilerek Chemnitz’teki ırkçı saldırılar protesto edildi.

Eylül ayı başından beri Almanya’nın gündemini oluşturan Chemnitz’teki ırkçı-faşist saldırılar ve ‘sürek avları’ değişik kentlerde protesto edilmeye devam ediyor. Bu eylemlerden birisi de dün Almanya’nın Essen kentinde gerçekleşti.

Saat 18.00’de başlayan mitingden saatler evvel Essen şehir merkezinde bulunan Willy Brand Meydanı  polisler tarafından abluka altına alındı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı eylem “Biz daha çoğuz” [Wir sind mehr!] - “Sağ kışkırtmaya karşı ayağa kalk!” şiarını taşıyordu. Eyleme Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Alman Sendika Birliği’nin (DGB) yanı sıra Almanya’nın en tanınmış sosyal örgütü AWO, Mülteci Danışmanlık Örgütü (pro Asyl), Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD), DİDF, değişik Antifaşist gruplar ve BİR-KAR Essen katıldı.

Essen Belediye Başkanı’nın da mesaj gönderdiği eylemde yapılan konuşmalarda “dünyaya açık olmak gerektiği”, demokrasi, hümanizm ve hoşgörü kültürüne sahip çıkılması gerektiği vurguları yapıldı. Haftalardır Almanya’nın değişik kentlerinde gerçekleşen ırkçılık karşıtı eylemlerde olduğu gibi, bu eylemde de faşizmin gerçek dayanağı olan kapitalizm eleştirisine organizatörler tarafından yer verilmemesi dikkat çekti.

Ayrıca, eylemden evvel Essenlı Katolik ve Protestan kiliselerinin “barış için” kiliselerine ibadete çağrı yaptıkları bildirildi.

Kızıl Bayrak / Essen