İran’da demiryolu işçilerinin grevi sürüyor

İran’da demiryolu işçilerinin 20 Temmuz’da başladığı grev devam ediyor.

İran’da demiryolu işçileri, ödenmeyen iki aylık ücretlerini almak için 20 Temmuz’da başlattıkları grevlerini sürdürüyor. İşçilerin grevi Arak, Azerbaycan, İsfahan, Horasan, Loristan ve Zencan kentlerinde devam ediyor.

Grevci işçilerin yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın demiryollarında çalışan işçilerin rötarlı olarak ücret aldıkları belirtildi. İşçiler, daimi iş kontratları yapılması, işten çıkarmalara son verilmesi, sağlık güvenceleri verilmesi, sendika kurma hakkı ve grev hakkı tanınması taleplerini tekrarladılar.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani birçok kez ücretlerin ödeneceği sözünü vermesine karşın bu sözler yaşam bulmadı.

İran’da sadece demiryolu işçileri değil, aynı zamanda şeker kamışı fabrikası Haf Tapeh’in yüzlerce işçisi de, Cumartesi günü ikinci kez gecikmiş ücretleri için eylemdeydi.

Ekonomik krizin giderek derinleştiği, siyasi baskıların arttığı, kuraklık, su ve elektrik sorununun büyüdüğü İran’da Aralık ayından bu yana neredeyse her gün eylem yapılıyor,

İran’da ekonomik krize rağmen askeri harcamaların sürekli artması ayrıca dikkat çekiyor. Bu yüzden eylemlerde sık sık, “Düşmanımız burada, Amerika olduğu yalanını söylüyorlar” şeklinde slogan atılıyor.