Kuzey Kore güneyle görüşmeleri askıya aldı

Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatına ilişkin açıklama yapan Kuzey Kore, Güney Kore’ye yapacakları üst düzey görüşmeyi askıya aldı, Trump zirvesinin iptal edilebileceğini duyurdu.

Güney Kore ve ABD, Güney Kore’de yıllık ortak askeri tatbikat düzenliyor. ‘Max Thunder’ ismiyle gerçekleştirilen ve 11-25 Mayıs tarihleri arasını kapsayan ve askeri tatbikata nükleer kapasiteli B-52 uçakları da katılıyor.

Tatbikatla ilgili Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’dan yapılan açıklamada "Güney Kore'de yapılan ve bizi hedef alan tatbikat Panmunjom Deklarasyonu'na karşı alçakça bir meydan okuma ve Kore Yarımadası'ndaki olumlu siyasi gelişmeye karşı kasıtlı bir askeri provokasyon" ifadeleri yer aldı. Kuzey Kore, Güney Kore’yle yapılması planlanan ve Nisan ayında Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında yapılan görüşmenin devamı olan üst düzey görüşmeyi de askıya aldı. Ayrıca, 12 Haziran günü Singapur’da ABD Başkanı Trump’la Kim Jong-un arasında yapılması planlanan görüşmenin de iptal edilebileceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından yapılan açıklamada ise Kuzey Kore’nin bu konuda kendileriyle resmi bir iletişimde bulunmadığını belirtti. Nauert, Kim Jong-un’un daha önce tatbikatlarla ilgili olarak “sürdürülmesinin gerekli ve yararlı olduğunu anladığını” söylediğini belirterek Kim Jong-un ile Trump arasındaki zirveyi planlamaya devam edeceklerini ifade etti.