NATO Zirvesi’nde sonuç bildirgesi yayınlandı

İlk günü tamamlanan zirvenin sonuç bildirgesi açıklandı.

Bugün Brüksel’de başlayan ve yarın da devam edecek olan NATO Zirvesi’nde sonuç bildirgesi açıklandı.

“Kuzey Amerika ve Avrupa birlikte daha güçlü”

Emperyalistler arası hegemonya krizinin farklı biçimlerde su yüzüne çıktığı bir dönemde toplanan zirvede konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birlikte daha güçlü olduğu yönünde vurgular yaptı. Stoltenberg “Fikir ayrılıklarımız bizi daha da güçlendiriyor çünkü günün sonunda Kuzey Amerika ve Avrupa birlikte daha güvende” ifadelerini kullandı.

Sonuç bildirgesinde ise, Rusya’yı hedef alan bölümlerin yanı sıra “terör” demagojisiyle NATO’nun saldırgan hamleleri gerekçelendirildi. 79 maddelik bildirgede, Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesindeki gelişmelere değinildi. Bildirgede genel vurgular NATO’nun “caydırıcılığı” ve “savunma kapasitesi” adı altında askeri hamlelerini yoğunlaştırma ve üyelerine askeri desteğini sürdürme üzerine oldu.

NATO’nun Rusya’ya yönelik tavrı

Rusya’nın “istikrar bozucu ve saldırgan hamlelerde bulunduğu” öne sürülen bildirgede, NATO’nun uluslararası sözlerinde durmaya devam ettiği iddia edildi. NATO’nun Galler ve Varşova zirvelerinde Rusya’ya karşı aldığı kararların uygulanmaya devam edeceği ifade edilen bildirgede, Avrupa’da NATO’nun doğu sınırında askeri varlığın geliştirileceği ve saldırgan hamlelerini sürdüreceği vurgulandı. Devamında, Rusya’nın Ukrayna, Gürcistan ve Moldova’ya yönelik müdahaleleri üzerinde duruldu. NATO’nun Rusya’yla karşı karşıya gelme arayışında olmadığı ifade edilen bildirgede, NATO ve Rusya ortaklığının önemine dair vurgular da yer aldı.

İran’ın füze denemeleri ve “geniş Ortadoğu’da istikrarsızlaştırma hamleleri nedeniyle NATO’nun kaygı duyduğu” ifade edilirken, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlılığının önemine değinildi.

Suriye’deki savaşa ve NATO’nun güney sınırlarına yönelik tehditlere ilişkin bölümde, Türkiye’ye 4 yılda 3 kez balistik füze atıldığı hatırlatılarak “Güneyden kaynaklanan ve giderek artan güvenlik tehditlerine yanıt vermek için Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri esasen tüm ittifakın güvenliğine katkıda bulunmaktadır ve bu tedbirler bütünüyle uygulanacaktır” denildi.

Bildirgede ayrıca NATO üyelerinin askeri harcamalarını milli gelirlerinin yüzde 2’sine çıkarması yönünde daha önce yapılan anlaşmalar doğrultusunda adımlar atıldığına da değinildi. ABD dışındaki ülkelerin askeri harcamalarının 4 yıldır art arda artış gösterdiğine dikkat çekilen bildirgede, “İttifak üyeliğinin maliyetlerinin ve sorumluluklarının dengesini geliştirmeye bağlılık” vurgusu yapıldı.