NATO’dan “en büyük” askeri tatbikat

NATO, “soğuk savaşın ardından en büyük askeri tatbikatını” gerçekleştirecek.

Emperyalist hegemonya krizi, bölgesel savaşların yanı sıra ekonomik ve ticari gerilimlerin tırmanmasıyla daha fazla su yüzüne çıkıyor. Bu tırmanışla birlikte askeri hazırlıklar, savaş ve saldırganlığa yapılan yatırımlar daha da katlanıyor.

Son yıllarda Rusya ile ABD arasında yaşanan gerilimler, bununla birlikte NATO ve Rusya arasındaki gerginlik “soğuk savaş döneminden bile kötü” değerlendirmelerine konu edilmişti. Şimdi de emperyalist savaş ve saldırganlık örgütü NATO, “soğuk savaşın bitmesinin ardından” tarihinin en büyük tatbikatını gerçekleştiriyor.

31 ülkeden 51 bin asker, 150 uçak, 60 gemi ve 10 bin askeri aracın katıldığı tatbikat ay sonunda başlayacak. Hollanda, Almanya ve Norveç’te düzenlenecek tatbikat senaryosuna göre, İngiliz askerleri karayoluyla önce Almanya'nın Hamburg kentine, ardından işgal edilen Norveç’e gidecek. Tatbikatla kara yollarının ve köprülerin asker geçişine uygunluğu vb. test edilecek.

Öte yandan “Rusya’nın tehdit hissetmemesi için” Rusya sınırına 500 kilometreden fazla yaklaşılmayacağı ve Rusya’nın tatbikata gözlemci olarak davet edildiği öğrenildi.