UNICEF: Çocuklar savaşlarda kullanılıyor

UNICEF, hazırladığı raporda çocukların canlı kalkan ve canlı bomba olmaya da zorlanarak savaşlarda kullanıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), “Red Hand Day” olarak anılan ve “Çocukların Asker Olarak Kullanılmasına Karşı Mücadele Günü” vesilesiyle bir rapor hazırlayıp paylaştı.

Raporda, kesin rakamlar olmamakla birlikte, dünya çapında “çocuk asker” sayısının 250 bini bulduğu belirtiliyor. “Çocuk askerleri” 20 ülkenin kullandığı belirtilen raporda, çocukların öldürüldükleri, sakatlandıkları, bulundukları okullara ve hastanelere saldırılar düzenlendiği ifade edildi.

UNICEF’in raporuna göre, “çocuk askerlerin” savaşmak dışında aynı zamanda keşfe gönderildikleri ve yemek yapmak, odun toplamak gibi işlerde kullanıldıkları ve kız çocukların evlenme dayatmasıyla tacize uğradıkları belirtiliyor. Bunlarla birlikte çocukların ayrıca canlı kalkan ya da canlı bomba olmaya da zorlandığı belirtildi.

BM’nin oluşturduğu “Utanç Listesi”nde çocukları asker olarak kullanan 50 ordu ve silahlı grup bulunduğu belirtilen raporda Eş Şebab, Taliban, Boko Haram ve IŞİD gibi örgütlerin çocukları kendi amaçları için kullanan örgütler arasında başı çektikleri belirtildi.

UNICEF raporunda yer almayan bir “çocuk asker” eleştirisi de Almanya Çocuk Askerler Birliği'nden ve Terre des Homme örgütünün çocuk hakları uzmanından geldi. Almanya, İngiltere ve ABD’de on sekiz yaş altı çocukların askere alınıyor.