“Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”

Devrimci Gençlik Birliği, ODTÜ’de mezuniyet töreninde açtıkları “Tayyipler Alemi” pankartı gerekçesiyle 4 öğrencinin tutuklanması üzerine yazılı açıklama yaptı.

Dinci-gerici iktidar, üniversitelere/üniversitelilere dönük saldırısına hız kesmeden devam ediyor. 15 Temmuz’un ardından ilan edilen OHAL ile yüzlerce ilerici, muhalif akademisyen üniversitelerden ihraç edilmişti. Üniversiteleri kendi için “dikensiz gül bahçesi” haline getirmeye çalışan iktidarın saldırıları bununla kalmadı. “Savaşın, katliamın lokumu olmaz” diyen Boğaziçi öğrencileri doğrudan Erdoğan tarafından hedef gösterilip tutuklanırken; yüz binlerce öğrencinin okuduğu üniversiteler hiçbir mantık olmaksızın, üniversitelerin öznelerinden fikir bile alınmaksızın, oluşan büyük tepkilere rağmen bölündü.

Bugün gelinen noktada, tek adam rejimi ile bütün baskı ve yasaklarına yasal kılıf uyduran dinci-gerici iktidar üniversiteleri hedef almaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ODTÜ’de mezuniyet töreni sırasında pankart açan ve “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınan ODTÜ’lü 4 öğrenci dün çıkardıkları mahkemede tutuklandı.

Daha önce her fırsatta dile getirdikleri “dindar ve kindar” nesil yaratmaya çalışanların, üniversitelileri tutuklayanların, hedef gösterenlerin unuttukları bir tarih var. Bu tarih ODTÜ’de Vietnam kasabı Kommer’in arabasını yakan, harç zamlarına karşı üniversitelerini işgal eden devrimci gençliğin tarihi. Gençlik baskı ve yasak politikalarına, geleceksizleştirmeye karşı hiçbir zaman susmadı. Bugün de tek adam diktasına karşı gençlik geleceğinden ve özgürlüğünden vazgeçmeyecektir.

Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın!

Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!

Devrimci Gençlik Birliği
Temmuz 2018