10 yaşındaki çocuk şarbondan öldü

Sağlık örgütleri Diyarbakır’da 10 yaşındaki bir çocuğun şarbon nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi şarbon hastalığı ile ilgili bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Diyarbakır Tabip Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda bağırsak şarbonu teşhisiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan 10 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiği açıklandı.

Açıklamada şunlar söylendi: "Bitlis Güroymak'tan gelen 10 yaşındaki bir çocuk hastanın kan-gaita tetkikleri ile kanıtlanmış bağırsak şarbonuna bağlı ölümü endişelerimizi artırmıştır.

Yine ilimizde de görülmeye başlanan ancak bildirimi yapılmadığı için yokmuş gibi görünen deri şarbonu vakalarındaki artışı ithal etlerin ilimizde de piyasaya sürüldüğü duyumları ile birlikte değerlendirdiğimizde kaygı ve endişelerimizi daha da artmaktadır."

Açıklamada ayrıca 28 Nisan 2018 tarihli düzenleme ile ithal edilen hayvanların sağlık denetimlerinde veteriner hekim zorunluluğunun kaldırılması ve bunun yerine ziraat mühendisi, orman mühendisi ve kimya mühendislerine yetki verilmesi teşhir edildi.