ABD Brunson’ı bekliyor

ABD, Türk sermaye devletiyle yaşanan krizde ilerleme olması için Brunson’ın ABD’ye dönmesi gerektiğini bir kez daha yineledi.

Sermaye devletinin ABD’ye gönderdiği heyetin gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı “ilerleme” konusunda net bir açıklama yaptı. Öte yandan Financial Times, Türk sermaye devletine bir hafta süre verildiğini, ABD’nin anlaşma için pazarlığı artık terk ettiğini öne sürdü.

“Brunson’ın ABD’ye dönmesi ilerleme”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, günlük düzenlediği basın toplantısında Türkiye’den gelen heyet ile görüşmelere dair konuştu. Konuyu kamuoyu önünde müzakere etmeyeceklerini söyleyen Nauert şu ifadeleri kullandı: “Türkiye'yle geniş kapsamlı bir ilişkimiz var ve Türk hükümetiyle her temasımızda bir dizi konuyu ele alıyoruz. Dün de Türk hükümeti yetkilileriyle geniş kapsamlı bir görüşme yaptık. Pastör Brunson'ın evine dönmesi gerektiğini açık bir şekilde söyledik.”

Devamında ABD-Türkiye krizinde ilerleme olup olmadığına dair sorulan soruya “Biz ilerleme kaydetmeyi Pastör Brunson'ın evine, ABD'ye dönmesi olarak tanımlıyoruz” diye yanıtlayan Nauert, daha fazla detay vermeyeceğini ifade etti.

FT: Türkiye’ye bir hafta süre verildi

Öte yandan İngiltere merkezli Financial Times (FT) gazetesi, ABD-Türkiye görüşmelerine dair haberinde, Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye bir hafta süre verildiğini iddia etti. Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü Türkiye uzmanı Soner Çağaptay’ın görüşünü alan gazete, Çağaptay’ın “ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan Türk yetkililere, Ankara’nın Brunson’ı bırakmak için önümüzdeki hafta çarşambaya kadar süresi olduğunu söyledi” ifadesine yer verdi.

Haberde, Atlantik Konseyi Türkiye uzmanı Aaron Stein’ın görüşü de yer aldı. ABD’nin Brunson’ın bırakılması için heyete ültimatom verdiğini öne süren Stein, “ABD’nin pozisyonu net artık anlaşma pazarlığı yok” dedi.