ABD’nin kararına KCK’den yanıt

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, ABD’nin Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan için verdiği kararı “komplonun devamı” diye tanımladığı bir açıklama yayınladı.

ABD’nin PKK kurucuları ve yöneticilerinden KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan ve Murat Karayılan’a ilişkin kararına ilişkin KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı’ndan açıklama yapıldı. Açıklamada kararın “komplo” olduğu vurgulandı.

Abdullah Öcalan’ın da yakalanmasının bir komplo olarak belirtildiği açıklamada, şimdiki kararın komplonun devamı niteliğinde olduğu ifade edildi. Açıklamanın devamında, “ABD’nin DAİŞ’e karşı mücadelede çok ağır bedeller veren PKK, KCK ve HPG sorumlularının ihbar edilmesi için ödüller koyması Tayyip Erdoğan ve AKP'nin Kürt ve demokrasi düşmanı politikalarına destek vermektir” denildi.

Açıklamanın sonunda bu saldırıya karşı Kürt halkı ve demokrasi güçleriyle birlikte mücadele vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

Bu yoldaşlarımızın şahsında Özgürlük Hareketi'nin tasfiyesine yönelik saldırının kabul edilmeyeceği; Kürt halkının soykırımını hedefleyen ve destekleyen bu saldırıya karşı mücadele edileceği çok güçlü bir biçimde ortaya konulmalıdır.”