Adalet Nöbeti’nde Cumartesi Anneleri seslendi

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde avukatların gerçekleştirdiği Adalet Nöbeti eyleminin 74. haftasında Cumartesi Anneleri kayıp arayışlarını dile getirdi.

Avukatların Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ndeki Adalet Nöbeti’nin 74.’sü bugün gerçekleştirildi. Adliye içindeki Theimis heykeli önünde tutulan nöbet sonrası Adliye C Kapısı önünde açıklama yapıldı.

Açıklamada ilk sözü geçtiğimiz haftalarda tahliye olan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Yaprak Türkmen aldı. 10-14 Eylül tarihinde gerçekleşen duruşmalarında mahkemenin AİHM içtihat kararlarına dayanarak herkesi tahliye ettiğini belirten Türkmen, siyasi iktidarın müdahalesiyle tahliye kararının üstünden 12 saat bile geçmeden 6 arkadaşlarının yeniden tutuklandığını ifade etti. Yargının siyasal iktidar tarafından zehirlendiğini vurgulayan Türkmen, adalet için mücadelenin önemine dikkat çekti.

“Adalet sarayında adalet bulamadığımız için Galatasaray’dayız”

707. hafta eylemlerine duyarlı tüm avukatları davet ettikleri açıklanan Cumartesi Anneleri /İnsanları adına 1980 Kasım’ında Gayrettepe Emniyeti’ne alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren konuştu. AKP şefi Tayyip Erdoğan’ın Cemal Kaşıkçı’ya ne olduğunu sorduğuna değinerek, kendilerinin de kayıplarını aradığını hatırlatan Eren, “Bu soru Kaşıkçı için sorulduğunda suç değil ama biz kayıplarımız için sorunca suç oldu” diye tepki gösterdi.

Adalet sarayında adalet bulamadıkları için Galatasaray’da oturduklarını dile getiren Eren, demokratik kitle örgütlerine seslenerek “Bizden davet beklemeyin, gelin” ifadeleriyle eylemlerine çağrı yaptı.

Eylemde son olarak CHP milletvekili Aykut Erdoğdu söz alarak adaletin herkese lazım olduğunu ifade etti.

Konuşmalardan sonra eylem bitirildi.