Ajanlık dayatması ve taciz protesto edildi

Polisin kendisini taciz ederek ajanlık dayatmasında bulunduğu Muhlis Bozdemir, İHD İstanbul binasında yaptığı basın toplantısıyla durumu protesto etti.

Yaklaşık 4 ay önce kendilerinin MİT’ten olduklarını söyleyen kişilerin taciz etmeye başladığı Muhlis Bozdemir, kısa bir süre öncesine kadar HDP Sultanbeyli İlçe Örgütü’nde eşbaşkanlık yapıyordu. Ancak tacizin başladığı süreçte TUAD yönetiminde olan biriydi.

Bozdemir bugün saat 13.00’te İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yaptığı basın toplantısıyla kendine uygulanan taciz ve ajanlık dayatmasını teşhir etti.

Toplantıda ilk sözü alan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, bu tür ajanlık dayatmaları ve tacizlerde kişi hakkında ayrıntılı bir takip yapıldığını belirterek, gelen başvuruların bazısında taciz edilen kişini kardeşinin okul durumu hakkında bile bilgiyle ailesinin de tehdit edildiğini ifade etti.

Bu saldırıyla karşılaşan herkesin kendilerine başvurmadığını, sessiz kaldıklarını belirten Yoleri, onlar sessiz kaldıkça taciz ve ajanlık dayatmalarının sürdüğünü ifade etti. Ancak suç duyurusunda bulunup derneğe başvuru yapıldıktan sonra taciz ve ajanlık dayatmasının son bulduğunu dile getirerek, böyle saldırılarla karşılaşanların İHD’ye başvurmaları çağrısında bulundu.

Yoleri’nin ardından söz alan Muhlis Bozdemir, 4 aydır takip edilerek ve iki kere konuşma girişimiyle taciz edildiğini belirterek, kaydettiği ve dinlettiği telefon konuşmasında yapılan tacizi ve işbirliği dayatmasını teşhir etti. Telefon konuşmasında kendisinin rahatsız edilmemesini isteyen Bozdemir, toplantıda sadece kendinin değil, ailesinin de can güvenliklerinin tehlike altında olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra toplantı bitirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul