Ankara Katliamı’nın 34. ayında anma

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 34. ayında katliamın olduğu yerde anma yapıldı.

Ankara’da 10 Ekim 2015’te gar önünde gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenlerin anısına katliamın olduğu yer ve saatte anma yapıldı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin (10 Ekim-Der) örgütlediği anmaya, yaşamını yitirenlerin yakınları, yaralananlar, Suruç Aileleri İnisiyatifi ve sendika temsilcileri katıldı. Anma, katliamın gerçekleştiği 10.04’te ölenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından 10 Ekim-Der Eşbaşkanı İhsan Saylan, geçtiğimiz hafta kararın açıklandığı katliam davasının kendileri için henüz bitmediğini, tüm katiller yargılanana kadar adalet mücadelesini sürdüreceklerini belirtti. Adalet gerçekleşene dek her ayın 10’unda anma yapacaklarını vurgulayan Saylan, bütün sorumluların yargılanması ve meydanın barış ve demokrasi meydanı olması taleplerini sıraladı.

Saylan’ın ardından avukat Sevinç Hocaoğulları söz aldı. Katliamın gerçek sorumlularının korunduğuna dikkat çeken Av. Hocoğulları şöyle konuştu: “Bizler bu katliamla hesaplaşmak için mücadele veriyoruz. Bu katliamın bütün sorumlularının yargılanması, adalet önünde hesap vermesi için de mücadele veriyoruz. Bu yargılama boyunca bizim önümüze 36 IŞİD sanığını atarak ‘bu katliam aydınlatıldı, adalet sağladık’ diyemezsiniz dedik. Ama onlar gerçek sorumluların yargılanmasından ısrarla imtina ettiler.”

Av. Hocaoğulları konuşmasının sonunda katliam davasının kararına itiraz edeceklerini duyurarak katliamcı iktidardan hesap sorana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.