Cari açık ‘kriz’le düşük geldi, rezervleri eritti

Dış ticarette etkisini gösteren ekonomideki kriz eğilimi cari açıkta da önceki aylara kıyasla düşüşe yol açtı. Bununla birlikte, açıklar rezervleri eritti.

Merkez Bankası Haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Dış ticaret açığının ve ithalatın krizin etkisiyle düşük gelmesinin bir sonucu olarak, Haziran ayı cari açığı da geçtiğimiz aylara kıyasla kısmi düşüş kaydetti. Bununla birlikte finans hesabında sermayenin çıkış eğilimleri “diğer yatırımlar” kategorisine yansırken, açıkları kapatmak için Merkez Bankası rezervlerinin kullanılması dikkat çekti.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilerin cari işlemler hesabına göre, Haziran ayında cari açık 2 milyar 973 milyon dolar, 12 aylık cari açık da 57 milyar 386 milyon dolar oldu.

Finans hesabına göre, doğrudan yatırımlardan kaynaklı net girişler 951 milyon dolar olurken, portföy yatırımlarında ise 883 milyon dolarlık net çıkış yaşandı. Bunlara ek olarak ‘diğer yatırımlar’ kategorisinde, 4 milyar 534 milyon dolarlık net çıkış gerçekleşti.

Cari ve finans hesaplarında açıklar, Merkez Bankası rezervlerindeki parayla kapatılırken, Haziran ayında rezervler 7 milyar dolar eridi. Bu ay, ‘kaynağı belirsiz para’ girişi 455 milyon dolarla sınırlı kaldı. Geçtiğimiz ayki açıklar, 7 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişiyle kapatılmıştı.