Çorlu’da 10 Ekim anması

Ankara Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla Çorlu’da basın açıklaması ve etkinlik gerçekleştirildi.

Sermaye devletinin 10 Ekim 2015’te IŞİD eliyle gerçekleştirdiği Ankara Gar Katliamının 3. yıldönümünde,  katledilenler Çorlu’da yapılan basın açıklaması ve etkinlikle anıldı.

Basın açıklaması Çorlu Belediyesi Meydanı’nda gerçekleşti. Açıklamada, katliamın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen yargı sürecinin göstermelik olduğuna, gerçek faillerin yargılanmadıklarına vurgu yapıldı. “2015 Haziran seçimlerinin ardından AKP, iktidarını kanla ve yaşanan kaos ortamıyla sürdürdü” diye eklendi. Ardından DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına ortak basın metni okundu. Metnin ardından açıklama bitirildi ve salon etkinliğine geçildi.

Etkinliğe, katliamdan yaralı olarak kurtulan Eğitim Sen üyesi Ayşegül Duman, 10 Ekim şehidi Ercan Adsız’ın ağabeyi Emir Adsız, 10 Ekim davası avukatı Yıldız İmrek konuşmacı olarak katıldı. Ayşegül Duman, katliamın yaşandığı gün başından geçenleri aktardı. Büyük bir coşku ile gittikleri mitingde bombanın patlamasıyla ortamın nasıl değiştiğini, yaralıların ve yaşamını yitirenlerin üzerlerine gaz bombalarının atıldığını ve Türkiye tarihinin 10 Ekim katliamıyla birlikte bir dönüm noktasına girdiğini söyledi.

Emir Adsız, o gün kardeşinin hayatını kaybetmesinden sonra yaşadıklarını aktardı. Yapılan mahkemenin ise sadece göstermelik olduğunu söyledi. Katliam sonrasında, eylemi düzenleyen meslek örgütleri tarafından yalnız bırakıldıklarını vurguladı. Avukat Yıldız İmrek ise dava hakkında bilgi vererek yargı sürecinde yaşananları aktardı. Davanın sadece göstermelik olduğunu belirterek delillerin karartıldığına veya alıkonularak cihatçıların salındığına vurgu yaptı.

Etkinlik soru-cevap kısmından sonra sona erdi.

Kızıl Bayrak / Trakya