Dersim’in köyünde şarbon karantinası

Şarbon hastalığı son olarak da Dersim’in Pirinççi köyünde ortaya çıktı. Köy karantina altına alınarak aşılama ve ilaçlama çalışmalarına başlandı.

İthal edilen büyükbaş hayvanlarda gerekli denetimlerin bakanlıklarca yapılmaması üzerine ortaya çıkan şarbon hastalığı son olarak da Dersim’in Pirinççi köyünde görüldü. Pertek ilçesine bağlı köy karantinaya alındı.

Köyde şarbon hastalığının ortaya çıkmasıyla ilgili konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Kaya, bir hayvanın ölümü sonrası aldıkları numunede şarbon tespit edildiğini ve bunun Dersim’deki ilk vaka olduğunu ifade etti. Köyde 21 günlük karantina uygulanacağını, köyde ilaçlama ve aşı çalışmalarının başladığını söyleyen Kaya şunları ekledi:

“Elimizdeki aşıları kullanarak köydeki bütün hayvanları aşıladık. Bakanlıktan yeni aşı talebinde bulunduk ve civar köylerdeki bütün büyükbaş hayvanları aşılayacağız. Pirinççi köyü transit geçiş güzergahı üzerinde bulunan bir köyümüz olduğu için muhtemelen transit geçiş yapan hayvanlardan bulaştığını tahmin ediyoruz bütün önlemlerimizi aldık telef olan hayvanın dışında başka bir şarbon vakasına rastlanmadı.”