Devrimci sanatçılar Esenyurt’ta anıldı

Esenyurt İşçi Kültür Evi; Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal’i andığı etkinlik düzenledi. Anma programının ardından seçimler üzerine tartışmalar yürütüldü.

Devrimci sanatçılar Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal ölüm yıldönümleri dolayısıyla Esenyurt İşçi Kültür Evi’nde yapılan etkinlikle anıldı.

Etkinlik kısa bir açılış konuşması ve devrimci sanatçılar şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Sonrasında, devrimci sanatçılarla ilgili kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Şiir dinletisi ve sanatçıların yaşam öykülerinin okunmasıyla devam eden etkinlikte, Nazım Hikmet ve Ahmed Arif’ten şiirler okundu. Hayat öykülerinde komünizmin, işçi sınıfının, ezilenlerin şairi ve işçi sınıfının devrimci yazarı oldukları vurgusu öne çıktı. Etkinlik programı katılımcıların okuduğu şiirlerle devam etti. İki işçi, bir ilkokul, bir lise öğrencisi ve bir emekçi, Nazım Hikmet ve Ahmed Arif şiirleri okudu. “İstanbul” ve “Hoşçakalın dostlarım” şiirlerinin okunmasının ardından anma programı sona erdi.

Anma programı sonrası seçimler konuşuldu

Kısa bir ara sonrasında, seçimler üzerine yürütülen tartışmalardan oluşan ikinci bölüme geçildi. Bu bölüm, seçimlere dair sunumla başladı. Sunumun devamında, seçimler birçok yönüyle tartışıldı. Sermayenin iki ittifakının seçim hazırlıkları, vaatleri, HDP’nin tutumu, sol hareketin tavrı, faaliyette karşılaşılan durumlar, emekçilerin seçimlere dair yaklaşımları ve seçimlere dair devrimci marksist tutum, temel tartışma başlıkları oldu. Seçimler üzerine devrimci marksist tutumun, tarihsel arkaplanıyla birlikte ortaya konduğu konuşmalarda, anlık dönemsel yanılsamalara karşı devrimci Marksizm’in her yerde temsilciliğini yapma ve bu tutumu emekçilere taşıma sorumluluğuyla davranılması gerektiği hatırlatılarak etkinlik sona erdi.

Kızıl Bayrak / Esenyurt