İşkenceci polisin ‘pişkin’ savunması

1 Mayıs 2018’de 76 yaşındaki Perihan Pulat’ı yere fırlatarak yaralayan emniyet müdür yardımcısına verilen ertelemeli 3 bin TL para cezasının gerekçesi “bir daha suç işlemeyeceği kanaati” oldu.

2018 yılı 1 Mayıs’ında Yüksel Caddesi’nde polisin 76 yaşındaki Perihan Pulat’ı yere fırlatarak yaralamasına ilişkin görülen davada saldırgan polisin ve karar gerekçesinin ifadeleri dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Pulat’ı darp eden Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Ekrem Gönül’e 15 ay taksitle 3 bin TL para cezası verilirken ceza “bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluştuğu” iddiasıyla ertelendi. Polisi koruyan mahkemenin kararında, oturma eylemi yapanların arasından ayrılarak kenarda duran Pulat’ın polis tarafından “eylemine son vermek için” iterek yere düşürüldüğünün belirtilmesi de dikkat çekti.

Savunmasında “Uzaklaştırmak için ittim. TOMA ile müdahale olduğu için yerler ıslaktı. Bundan dolayı da ayağı kaymış olabilir” diyen polis, Pulat’ın Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan (TİHV) aldığı darp raporu için de “Bu tür raporların ideolojik saiklerle ısmarlama olarak hazırlandığını düşünmekteyim” dedi.