İsrail’e esip gürleyen AKP ilişkiler için “devam” dedi

İsrail’in gerçekleştirdiği katliamın ardından ikiyüzlü açıklamalar yapan AKP, ilişkilerin kesilmesi önerilerini “gerçekçi” bulmadı.

İşgalci İsrail’in, topraklarına geri dönüş hakkı için Gazze sınırında gösteriler düzenleyen Filistinlilere saldırarak onlarcasını katletmesi ve 3 bine yakınını da yaralamasının yankıları, düzen siyasetinde görülmeye devam ediliyor. Karşılıklı açıklamalar yapan sermaye devleti şefleri, ikiyüzlü açıklamalarının yanında “İsrail’le ilişkileri kesmek gerçekçi değil” diyerek pişkinliklerini de gösteriyor.

İsrail’le askeri, ekonomik, siyasi tüm anlaşmaların sonlandırılması ve ekonomik yaptırım uygulanmasına ilişkin mecliste yapılması istenen görüşme AKP ve MHP tarafından reddedildi.

Çavuşoğlu: İlişkileri kesmek “gerçekçi” değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Mavi Marmara Anlaşması’nın iptal edilmesine ilişkin öneriyi “gerçekçi bulmadığını” açıkladı. Anlaşmanın iptalini CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun önermesine dair ise “Burada biraz bizi köşeye sıkıştırmak için bunu söylediğini düşünüyorum. Böyle bir durumda fırsatçılık yapılması doğru bir yaklaşım değil” diyerek, düzen siyasetinin kirli yüzünü gösterdi.

Katliamcı İsrail ise kendilerine yöneltilen ikiyüzlü suçlamalara “yaptırımla” karşılık verdi. İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "İki yüzlü bir şekilde İsrail'e ahlak dersi vermeye çalışan bir ülkeye destek olmayacağız. İsrail'in tarım bakanı olarak bugün Türkiye'ye tarım ürünleri ithalatını dondurma kararı verdim" dedi.