İzmir ve İstanbul’da “Krizin faturası patronlara!” çağrısı

Sınıf devrimcileri krize karşı mücadele ve örgütlenme çağrılarını İstanbul ve İzmir’de yürüttükleri faaliyetlerle sürdürdü.

Sınıf devrimcileri, işçi ve emekçileri krizin faturasını ödememeye ve sermayenin saldırılarına karşı mücadeleye çağırmaya devam ediyor.

İstanbul Sarıgazi’de Demokrasi ve Atatürk caddelerinde işçi servislerine kriz ve işten atma saldırılarına karşı mücadeleye çağıran bildiriler ulaştırıldı. Krizin daha fazla işsizlik, yoksulluk ve sefalet getireceği vurgulanırken, yaşanabilir bir dünya için örgütlenme ve sosyalizm mücadelesini büyütme çağrısı yapıldı. Dağıtımın bitirilmesine yakın kolluk güçlerinin dağıtımı engelleme çabasına rağmen sınıf devrimcileri çalışmalarını sürdürmeye devam etti.

Emek Mahallesi’nde de işçi servislerinde dağıtımı gerçekleştirildi. Farklı pek çok fabrika işçisi ile krize dair sohbetler edildi. Bazı işçiler bildirileri alarak kendi servislerinde dağıtım yaptı. İşçiler krizle birlikte gelen zamlara, işten atma saldırılarına karşı öfkelerini ifade ettiler. Bazı fabrikalarda işlerin durma noktasına geldiğini söyleyen işçiler, buna rağmen fabrika sahiplerinin göçmen işçi sayısını her geçen gün arttırdıklarını da belirttiler. Çoğunluğu örgütsüz olan fabrikalarda çalışan işçilere örgütlenme ve sermaye düzeninden hesap sorma çağrısı yapıldı.

DEV TEKSTİL, Sultanbeyli Greif fabrikasına işsizlik fonunun yağmalanması ve kriz ile ilgili bildirilerini ve sendika bültenlerini ulaştırdı. İşçilerin büyük bir ilgi ile karşıladıkları dağıtımda 3. yıl enflasyon zamları ile ilgili sohbetler edildi. Gelecekleriyle ilgili kaygılarını dile getiren işçiler önlerini göremediklerini ifade ederken tartışmaların devam ettiğini ve patronların enflasyon rakamlarının çok çok altında bir zam dayattıklarını ifade ettiler.

Esenyurt’ta sınıf devrimcileri BDSP’nin, “Krizin faturasını patronlar ve sarayda oturanlar ödesin” başlıklı bildirilerini Kıraç sanayide bulunan Pressan fabrikası işçilerine ulaştırdılar. Saat 16.00’daki vardiya çıkışında yapılan dağıtıma işçilerin ilgisi yoğun oldu. Dağıtım öncesinde Kıraç Kuruçeşme Mahallesi’nde BDSP imzalı stickerlar yapıldı. Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde Salı pazarında Kızıl Bayrak gazetesi işçi ve emekçilere ulaştırıldı. 2 saat süren faaliyette birçok emekçiyle süreç üzerine sohbet edildi.

İzmir Aliağa’da Yenimahalle, Buca’da (Kuruçeşme ve Mehtap), Küçük Çiğli’de emekçilerin oturduğu mahallelerde “Krizin faturasını patronlar ve saraylarda sefahat sürenler ödesin” şiarlı BDSP bildirisi dağıtıldı. Kriz gündemli stickerlar emekçi mahallelerinde yaygın bir şekilde yapıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir