KESK: Anaların öfkesi dinci faşizmi yenecek

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Cumartesi Anneleri’ne dönük saldırıları kınadı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, yaptığı basın toplantısıyla Cumartesi Anneleri’ne dönük saldırıları kınadı.

Saat 13.30'da İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde yapılan basın toplantısında ilk olarak Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu konuştu. 23 yıldır kayıplarını arayan Cumartesi Anneleri’nin eylemlerine yönelik saldırıları kınadıklarını belirten Tolu, 12 Eylül rejiminin de hâlâ sürdüğüne dikkat çekti.

“12 Eylül’ün zorba devlet zihniyetiyle karşı karşıyayız”

Basın açıklamasını Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube Başkanı Zeliha Baksi okudu. “Cumartesi Anneleri’nin sessiz öfkesi sürdükçe bu düzen hiçbir zaman aklanamayacaktır. Evladını kaybetmiş acılı anneye ‘terörist’, ‘paçoz’, ‘şov yapma’ diyen, 12 Eylül’den beri süren zorba bir devlet zihniyetiyle karşı karşıyayız” denilen açıklama şöyle sürdü: “AKP iktidarının başı, geçmişte Cumartesi Anneleri’ne verdiği sözleri tutmayarak takiyeciliğini bir kez daha göstermiştir. İçte ve dışta uyguladığı savaş politikaları ile ülkeyi tam bir cehenneme çeviren saray rejiminin kendi çıkarlarına göre belirlediği gündemin, Cumartesi Anneleri’nin haklı eyleminin gerisinde kalması AKP iktidarının işine gelmemektedir. Analara uyguladığı zorbalığın bir nedeni de budur. Eninde sonunda anaların öfkesi dinci faşizmi yenecektir.”

Açıklamanın okunmasının ardından tekrar söz alan Tolu, 3. havalimanında çalışma koşullarının düzeltilmesi için eyleme çıkan işçilere dönük jandarma saldırısını kınadı.

Kızıl Bayrak / İstanbul