Merkez Bankası politika faizini 6,25 puan arttırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda politika faizini 6,25 puan arttırma kararı alındı.

Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu, bugünkü toplantısında politika faizinde beklentilerin üzerinde artışa gitti.

Para Politikası Kurulu toplantısında, “politika faizi” olan bir hafta vadeli repo faizi yüzde 17.75’ten yüzde 24’e çıkarıldı.

Toplantı sonrası MB’den yapılan açıklamada, enflasyon görünümüne ve fiyat istikrarındaki risklere vurgu yapıldı. İç talepteki düşüşe rağmen fiyatların arttığına ve döviz kurundaki artışların enflasyonu yükselttiğine dikkat çekilen açıklamada “Bu çerçevede kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirilmesine karar vermiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği” de ifade edildi.

Bugün AKP şefi Tayyip Erdoğan’ın faizle ilgili açıklamaları ve faizin düşürülmesi vurguları sonrası kayıplarını arttıran TL, Merkez Bankası’nın faizi 625 baz puan arttırma kararıyla birlikte döviz karşısında yükselişe geçti. Dolar 6,01 TL’yi gördükten sonra saat 14.15 itibarıyla tekrar TL karşısında yükselme eğiliminde 6,15 TL seviyesinde seyrediyordu.

TÜSİAD başekonomisti Zümrüt İmamoğlu karar öncesinde yaptığı açıklamada Merkez Bankası’nın politika faizini 500 baz puan arttırabileceğine işaret etmişti.