“Torba yasa ile yılda 1100 erken ölüme yol verilecek”

Yeni torba yasadaki madde 45 ile, insan sağlığını tehdit eden termik santrallerin 2 yıl daha çalışmasına izin verilerek insan sağlığı tehdit ediliyor.

Sermaye devletinin rant amacıyla yürürlüğe koyduğu düzenlemeler doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyi sürdürürken, doğanın korunmasına dair hiçbir dikkat gösterilmeden düzenlemeler hayata geçiriliyor.

Bugün mecliste görüşülecek yeni torba yasa teklifindeki madde 45, ömrünü doldurmuş en az 10 termik santralin 2 yıl daha etkinlik göstermesinin önünü açıyor. Change.org’da çevreci örgütler tarafından konuyla ilgili imza kampanyası başlatıldı. İmza metninde söz konusu santrallerin baca gazı filtresi olmadan ve limitlere uymadan çalışmasına izin verileceğine dikkat çekildi. Maddenin kabulünün, yılda 1.100 erken ölüm anlamına geleceği de eklendi.

İmza metnindeki ifadeler şöyle:

“Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan yeni torba yasa teklifindeki Madde 45, ömrünü doldurmuş en az 10 termik santrale 2 yıl daha baca gazı filtresi olmadan veya limitlere uymadan çalışma izni verecek.

Madde 45 kabul edilirse, yılda 1100 erken ölüm, 800 kronik bronşit vakası ve 1500 hastaneye yatışın yanı sıra, her gün 170 çocukta astım atağı demek!

Bizler zaten yıllardan beri, filtresiz çalışan bacalardan veya kül barajı olmadığı için rüzgarda uçan küllerden çıkan zehirli maddeleri soluyoruz. Çan, Çatalağzı, Seyitömer, Tunçbilek, Afşin Elbistan, Muğla Yatağan, Soma’da balkonlarımıza beyaz çamaşır asamıyoruz hatta bu sene Afşin’de yağan kar bile griye dönüştü. Aile büyüklerimizi akciğer kanserinden ve çocuklarımızı astımdan hastanelere taşıyoruz sürekli.

Temiz hava solumak bir haktır, 2 yıl daha beklemez. Hepimiz her gün nefes alıyoruz. Ayrıca bu zehirli maddeler sadece bizi etkilemiyor, bilimsel çalışmalara göre partikül maddeler 1000 km bile giderek tüm Türkiye’nin ve hatta komşu ülkelerin bile havasını kirletiyor. Artık emekli olması gereken bu kömürlü santraller hepimizin havasını, toprağını, sağlığını ve doğasını kirletiyor.

Mecliste bulunan siyasi parti grup başkan vekilleri ve diğer milletvekillerinden, Zonguldak / Çatalağzı, Çanakkale / Çan, Kütahya / Seyitömer ve Tunçbilek, Manisa / Soma, Muğla / Yatağan, Kahramanmaraş / Elbistan, Sivas / Kangal, Şırnak ve Karabük’te bulunan bu kirli santrallerin 2 yıl daha havayı kirletmesine izin verecek Madde 45’i reddetmelerini istiyoruz.”