Türkiye ekonomisinde ‘sert küçülme’ bekleniyor

Moody’s Türkiye ekonomisinin 2019 ortasına kadar her çeyrekte küçülmesini bekliyor.

AKP şefleri ekonomiye dair kimi göstergeleri maniple ederek ekonominin “kötü günleri geride bıraktığı” iddialarını sürdürse de, önümüzdeki aylarda Türkiye kapitalizminin bunalımının derinleşmesi bekleniyor.

Son olarak da uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin krizinin derinleşeceği beklentisini açıkladı.

Moody’s, ekonominin “büyük ihtimalle resesyona girdiğini” belirterek 2019 ortasına kadar her çeyrekte küçüleceği tahmininde bulundu.

“Küresel Makro Görünüm: 2019-2020” başlıklı raporda, Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin ‘sert küçülme’ riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekilirken, dışa bağımlı Türkiye ekonomisinin hâlâ dış etkenlerle yaşanabilecek şoklara açık olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, dünya ekonomisinin son yıllardaki büyümesinde önemli paya sahip “yükselen piyasalar” kategorisindeki ülke ekonomilerinin 2019 yılında yavaşlamasının beklendiği ifade edildi. Bu ülkelerin başında gelen dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki Çin’in kaydettiği yavaşlamanın bunda etkili olacağı tahmin edildi.