Diyarbakır’da emekçinin sürgününe karşı açıklama

BES Diyarbakır Şubesi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü’nde çalışan bir üyelerinin Zonguldak’a sürgün edilmesini TÜİK Bölge Müdürlüğü önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

Sermaye devleti kamu emekçilerine ihraç saldırısının yanı sıra mobbing ve sürgün gibi farklı saldırı yöntemleri de uyguluyor. Diyarbakır’da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü’nde çalışan bir emekçi Zonguldak’a sürgün edildi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Diyarbakır Şubesi bu sürgünü ve uygulanan mobbingi protesto etmek için bugün TÜİK Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

“Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganıyla saldırının protesto edildiği eylemde “Sürgün insanlık suçudur! / Büro Emekçileri Diyarbakır Şubesi” yazılı pankart açıldı. Eylemde okunan basın metninde sürgün edilen arkadaşlarının hiçbir soruşturması, yargılandığı bir dava olmadığına dikkat çekilerek, mobbing uygulamasına maruz bırakıldığı, sürgünün de bunun bir parçası olduğu belirtildi. TÜİK Şube Müdürü Recai Cengiz ve Bölge Müdürü Şenol Deniz’den, üyelerine yapılan sürgünün iptal edilmesi ve mobbinge son vermeleri talep edilen açıklama bu taleplerin sendika olarak takipçisi olunacağı vurgusuyla bitirildi.