Ford Otosan’ın kanunsuzluğu yine tescillendi!

Ford Otosan’ın işçilere yönelik saldırılarının hiçbir hukuk tanımadığı sonuçlanan davalarla bir kez daha ortaya serildi.

Metal Fırtına’nın ardından Ford Otosan’ın devreye soktuğu işten atma saldırılarına karşı işçilerin açtığı davalar işçilerin lehine sonuçlanmaya devam ediyor. Ford Otosan özelinde MESS sermayedarlarının, işçilerin mücadelesi karşısındaki her türlü kirli oyun ve saldırılarında hiçbir yasaya bağlı kalmadıkları tekrar tekrar gözler önüne seriliyor.

SGK, İŞKUR ve Ford Otosan’a açılan davalar sonuçlandı

Ford Otosan’da Metal Fırtına’nın ardından Ford Otosan, direniş tarihlerinde fabrikada çalışma olmadığı halde, çalışma varmış ve işçiler habersiz çalışmaya gitmemiş gibi devamsızlık göstermiş, işçilerin işsizlik maaşı almasını engellemişti.

İşçilerin işe iade davalarının kabulü ve tazminatlarını almasının ardından işsizlik maaşlarına başvuru yapmaları sonucu ortaya çıkan bu soruna karşı işçiler SGK, İŞKUR ve Ford Otosan’ı dava etmişlerdi. Geçtiğimiz günlerde dava sonuçlandı. Hakim, işçilerin haklılığına, diğer kurum ve fabrika yönetiminin haksızlığına karar verdi.

TOMİS kurucularına sendikal tazminat

TOMİS kurucularından olan Murat Celep ve Cihan Durmaz, fabrikaya karşı açtıkları dava Yargıtay’ın verdiği karar doğrultusunda karar bağlandı.

TOMİS'in kuruluş tarihinin hemen ardından kuruculara yönelik başlatılan işten atma saldırılarında Murat Celep ve Cihan Durmaz çalıştıkları Ford Otosan'dan keyfi sebeplerde işten atılmışlardı.

Bu sebeple açtıkları dava istinaf mahkemesinin ardından tekrar yerel mahkemede görüldü. Dava, yerel mahkemenin sendikal tazminat hakkı tanımasının ardından bir kez daha itirazlar üzerine tekrar istinaf ve Yargıtay’a gitti. Yargıtay sendikal tazminat kararını onadı.

Kızıl Bayrak / Kocaeli