İHD: OHAL kaldırılsın, iş cinayetlerine son!

İHD İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu Haziran ayı çalışma raporunu basın toplantısı yaparak duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu, basın toplantısı düzenleyerek Haziran ayı çalışma yaşamına ilişkin ihlallere dikkat çekti.

İHD İstanbul Şube binasında saat 12.00’de yapılan basın toplantısında “OHAL kaldırılsın, iş cinayetlerine son!” başlığıyla hazırlanan rapor okundu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre Haziran ayında en az 149 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtilen raporda, işçilerin canına mal olan iş cinayetlerinin yanı sıra meslek hastalıklarına da dikkat çekilerek ilk 6 ayda 907 işçinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

İşçilerin çalışma yaşamında karşılaştığı hak ihlallerine karşı direndiğinin altı çizilen raporda, Gebze’de Flormar, Bakırköy’de Ethica, Zeytinburnu’nda Kenan Güngördü’nün direnişi ve kamu emekçilerinin direnişlerini sıralanarak şöyle denildi:

“Bununla birlikte; OHAL süresince birçok işçi direnişi ve grevler engellenmiş, anayasada ve yasalarda yazılı olan özlük haklar ortadan kaldırılmıştır. OHAL bir an evvel kaldırılmalı ve hak ihlallerine kaynaklık eden düzenlemeler yasalaşmadan iptal edilmelidir. Çalışanların haksız yere işten çıkarılmalarına ve hak gasplarına son verilmelidir.”