İlk 8 ayda en az 1290 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Ağustos ayında 180, yılın ilk 8 ayında 1290 işçinin yaşamını yitirdiği açıkladı.

Ağustos ayında 180, yılın ilk 8 ayında 1290 işçinin iş cinayetlerinde can verdiğini duyuran İSİG Meclisi, “İş cinayetleri tablosu ancak örgütlenerek değişebilir” vurgusu yaptı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. İş cinayetlerinin faillerinin yargılanması için adalet arayan işçi ailelerinin, İstanbul Galatasaray Meydanı’nda her ay gerçekleştirdiği nöbet eyleminin geçtiğimiz hafta yasaklandığı hatırlatılan raporda, işçi yakınlarına verilen tebligat paylaşıldı. “Bu yasak kararı genel olarak işçi sağlığı mücadelesine dönük yapılan bir saldırıdır” denilen raporda, 7 Ekim’de gerçekleşecek 76. Vicdan ve Adalet Nöbeti için dayanışma çağrısı yapıldı.

“Ağustos’ta en az 180 işçi yaşamını yitirdi”

Ağustos ayında en az 180 işçinin iş cinayetine kurban gittiği belirtilen raporda, bir işçinin ‘meslek hastalığı’ sonucu öldüğü belirtilerek “Oysa ILO ve WHO verilerine göre 1 ‘iş kazası sonucu ölüm’ karşılığında yaklaşık 6 ‘meslek hastalığı sonucu ölüm’ olmaktadır” denildi. Raporda, Ağustos ayına ilişkin iş cinayetleriyle ilgili veriler şöyle sunuldu:

- Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 129, Nisan ayında en az 189, Mayıs ayında en az 169, Haziran ayında en az 151 işçi, Temmuz ayında en az 200 ve Ağustos ayında en az 180 olmak üzere; Türkiye’de 2018 yılının ilk sekiz ayında en az 1290 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

- 180 emekçinin 133’ü ücretli (işçi ve memur), 47’si kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

- Ölenlerin 15’i kadın işçi, 165’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, konaklama ve genel işler işkollarında gerçekleşti.

- 3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 11 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, tekstil, inşaat ve genel işler işkollarında gerçekleşti.

- 14 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 7’si Suriyeli, 2’si Afgan, 2’si Türkmen, 1’i Ahıskalı, 1’i Azeri ve 1’i İranlı.

- Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, madencilik, enerji ve metal işkollarında gerçekleşti. Tarımda ölenlerin ise en az yüzde 42’si ücretli. Bu ay inşaatta ölenlerin toplam iş cinayetlerindeki oranı yüzde 15. Ancak yapı işleri olarak incelediğimizde bu oran yüzde 21’e çıkıyor.

- En fazla ölüm nedeni ezilme/göçük, trafik/servis kazası ve kalp krizi/beyin kanaması. Bu ay nedenlerde sıralama değişti ve yüksekten düşmeler dördüncü sırada. Ağustos ayında hemen hemen bütün işkollarında yıllık izinler kullanıldı ve bayram tatiline çıkıldı. Ancak bundan istisna olan tarım işkolu oldu. Gerek işkolları içinde oransal olarak ölümlerin bu kadar yüksek oluşunun ve kalp krizi/beyin kanaması nedenli ölümlerin yüksek oluşunun nedeni budur.

- Ağustos’ta Türkiye’nin 56 şehrinde ve yurtdışında iki ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, Bursa, Antalya, Gaziantep, Manisa, Muğla, Kocaeli, Konya ve Sakarya’da yaşandı.

- Ölenlerin 4’ü (yüzde 2,22) sendikalı işçi, 176 işçi ise (yüzde 97,78) sendikasız. Sendikalı işçiler enerji ve belediye/genel işler işkolunda çalışıyordu.