Konak direnişçileri: Direnişimiz kazanımla sonuçlanmıştır!

Konak direnişçileri, işe geri alınmalarının ardından, 184 gündür süren direnişlerini sonlandırdı.

Konak direnişçileri ve açlık grevinde olan Mahir Kılıç, direnişlerinin 184. gününde (15 Mayıs) direniş alanında basın açıklaması yaparak, işe geri dönmeleri sonucu direnişi bitirdiklerini açıkladılar.

Basın açıklamasından önce, desteğe gelen Yüksel direnişçisi Nuriye Gülmen söz aldı. Direnişin önemine dikkat çeken Gülmen, “Mücadele edenler kazandı. Konak direnişçileri yalnızca CHP belediyesine karşı değil faşizme karşı ve baskıya karşı da direndi. Kazanım bütün insanlara ve bizlere de umut oldu” diyerek konuştu.

Ardından direnişçiler adına basın açıklamasını Barış Kaya yaptı. Kaya açıklamada şunları söyledi: “184 gün önce haksızlığa, hak gaspına uğradık. İşimiz ekmeğimiz elimizden alındı. Yüzlerce işçi kadro davası ve tediye davası açtıkları için işten atıldılar. Biz 6 içi bu haksızlığa karşı direnişi seçtik. İçimizden Mahir arkadaşımız ise kıdem ve ihbarsız işten çıkartılarak ailesiyle birlikte açlığa mahkûm edildi. Mahir Kılıç da ‘siz beni açlığa mahkûm edemesiniz’ diyerek haksızlığa karşı açlık grevine başlayarak birlikte 184 gün direndik. Direnen işçiler olarak kışı sokakta geçirdik. Bedel ödemek gerekiyordu inat ve kararlılıkla direndik yılmadık. Bugün aynı haksızlığa hukuksuzluğa uğrayan birçok işçi var ve birçok tekil ve grup direnişler de var.”

Bu direnişlerin patronların işçilerin haklarını istedikleri gibi gasp edemeyeceklerinin göstergesi olduğunu söyleyen Kaya, direnişe başladıkları günden bugüne direniş alanında yaşadıklarını anlattı. Tehditlere ve karalama kampanyalarına uğradıklarını ancak yılmadıklarını belirtti.

Kaya, direniş boyunca birçok kurum ve kişinin direnişin sesini duyurduğunu ve destek olduklarını anlattı. “Direnişimizin sesini fabrikalarda, işçi semtlerinde döviz ve afişlerle, 1 Mayıs’ta direnişimizi sahiplenerek yanımızda olarak işçilere taşıyan Ege İşçi Birliği’ne teşekkür ediyoruz” diyen Kaya, “Ankara’da, Çankaya’da işçi meclisleri direnişimizin sesi oldular, İzmir’in semtlerinde direnişimiz sesini duyurdular” diyerek Devrimci İşçi Hareketi’ne teşekkür etti. Yine sorunun çözümünde çaba harcayan Umut Sen’e, HDP ve İHD’ye teşekkür etti. Direnişi yalnız bırakmayan İMC DER, TİHV, İzmir Müzisyenler Derneği, TAYAD’lı Aileler ve Barış Anneleri’ne teşekkür ettikten sonra desteğe gelen herkese teşekkürlerini iletti.

Kaya, “Bugün bu direniş kazanımla sonuçlanmıştır. Direnişimiz tüm engellemelerine rağmen, sendikanın geri tutumuna rağmen direnerek ve dostların desteğiyle kazanılmıştır” dedi. “Direnen kazanır. Direnişin örnek olması ve bundan sonra emekçilerin hakları için direnmeleri en büyük arzumuzdur. Direnen güçlenir, direnişin dostları çoktur. Direnmekten başka seçeneğimiz yoktur” diyerek basın açıklaması bitirildi.

Karşıyaka Belediyesi’yle yapılan protokol sonucu Konak direnişçilerinin sigorta girişleri yapıldı. Yaklaşık bir hafta dinlendikten sonra direnişçi işçiler Karşıyaka Belediyesi Kent AŞ şantiyesinde işe başlayacaklar. Mahir Kılıç ise açlık grevinden kaynaklı sağlık sorunlarının tedavisi bittikten sonra iş başı yapacak, o zamana kadar izinli sayılacak.

Kızıl Bayrak / İzmir