Özgül Nakış işçileri: Sendika haktır işten atmak suçtur!

Haklarını istedikleri ve sendikalı oldukları için işten atılan Özgül Nakış işçileri işyeri önünde basın açıklaması yaptı.

Zam ve çalışma koşullarında iyileştirme istemeleri ve Deriteks’e üye olmaları nedeniyle işten atılan Özgül Nakış işçilerine destek için işletme önünde basın açıklaması yapıldı.

Açıklama için saat 12.00’de İstanbul Kocasinan’daki Özgül Nakış önünde toplanıldı. Eyleme Deriteks, Gıda-İş, Belediye-İş, TÜMTİS, İnşaat-İş sendikaları, diğer destekçiler ve Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işine dönmek için eylemler gerçekleştiren Kenan Güngördü katıldı.

Eylemde Deriteks Avrupa Yakası Temsilcisi Veysel Arslan tarafından okunan açıklamada ekonomik kriz, çalışma ve yaşam koşullarının zorluğuna değinilerek, geçtiğimiz günlerde atanamadığı için intihar eden Halil Mustafa Bozkurt hatırlatıldı. Kölelik koşullarında çalışılan işyerlerinden birinin de Özgül Nakış olduğu ifade edilen açıklamada, burada yaşanan süreç şöyle anlatıldı: “12 saat çalışan ve ücretlerine zam isteyen nakış işçileri, işverenin asgari ücrete yapılan zammın yarısını teklif etmesi üzerine, düşük zam dayatmasına ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesine karşı iş bırakarak tepkilerini göstermiş, insana yaraşır iş ve insanca yaşayacak ücret talep etmişlerdir. 25’e yakın çalışanı bulunan Özgül Nakış’ta 12 makineci ve 2 vardiya sorumlusu arkadaşımız iş bırakmış, günlük 12 saat çalışmış, günün 8 saatlik çalışma süresi sonrası fazla mesai olarak hesaplanması gerekirken maaş karşılığında çalıştırılmış, geceleri 7,5 saat olması gereken çalışma yasası ihlal edilmiştir. Yaşanan bu ihlaller yetmezmiş gibi haklarını arayan işçi kardeşlerimize kapı gösterilmiştir.”

“Sorunları örgütlü olunarak çözülür”

Patronun, işten attığı işçileri tehdit ederek “Nakış sektöründe artık size ekmek yedirmeyeceğim, sektörde her yeri arayacağım, sizi işe aldırmayacağım, görecekler” dediği aktarılan açıklamada, işçilerin yaşadığı sorunların muhatabının sendikalar olduğu belirtildi. Sorunların bireysel olarak değil, sendikalı ve örgütlü mücadele ile çözülebileceği ifade edilen açıklamada nakış işçilerine örgütlenme çağrısı yapıldı.

Açıklamanın okunmasının ardından konuşan Deriteks Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ayhan Yanılmaz, işçilere yapılan zulmün başka kimseye yapılmadığına dikkat çekerek, “ülkenin bekâ sorunu”na değindi, “ülke işçilerin vergileriyle ayakta duruyor” dedi.

Son olarak patrona çağrı yapılarak görüşmeye açık oldukları ifade edildi, muhalif basına teşekkür edilerek eylem sonlandırıldı.

Eylemde “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Direne direne kazanacağız!” ve “Sendika haktır işten atmak suçtur!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul