Ürosan’da haksız işten atmaya karşı direniş!

Çorlu’da Ürosan sünger fabrikasında hakları gasp edilerek işten atma saldırısına hedef olan 5 işçi patronu protesto ederek haklarını istiyor.

Çorlu’da kurulu, Petrol-İş sendikasının örgütlü olduğu Ürosan sünger fabrikasında patronu fabrikada küçülmeye gidildiğini bahanesiyle işten atma saldırısını devreye soktu.

İlk etapta 6 işçinin işine son vereceği belirtilen patronun daha sonra da işten çıkarmalara devam edeceği bildirildi. Şu an kadar bir işçinin tazminatını alarak işten çıkarıldığı belirtilirken, geri kalan 5 işçi ise fabrikada ihbar sürelerini tamamlıyor.

İş akdinin sonlandırıldığı belgeleri işçilere zorla imzalatılmak istenirken, imzalamayanlara hakaret edilerek gerekirse noter aracılığıyla işlerine son verileceği tehditlerinde bulunuldu. İşten çıkarılmak istenen işçilere; bazılarına ihbar verileceği, bazılarına verilmeyeceği, kıdem tazminatı ödemelerinin ne zaman yapılacağınınsa belirsiz olduğu belirtildi.

Bir arkadaşlarının haklarını alarak ayrıldığını, geri kalan işçilerinse dayatmaları kabul etmeyerek direnmeyi tercih ettiğini söyleyen işçiler, alınan karar doğrultusunda iş yerini terk etmeyerek, işe giriş çıkışlarda ve paydoslarda ıslık ve alkışlarla patronu protesto ettiklerini dile getirdi.

Patronun üye olduğu sendikayla kendi sendikalarının toplantı yapacağını ifade eden işçiler, bu toplantıdan çıkacak karara göre yeni eylem kararları alacaklarını ve kamuoyuna bilgilendirme yapacaklarını söylediler.

DEV TEKSTİL Çorlu Temsilciliği de direnişi ziyaret ederek işçilerden bilgi aldı. Yanı sıra Greif deneyimi işçilere anlatılarak kazanımın yolunun asıl olarak fiili-meşru mücadeleden geçtiği anlatıldı. İşçiler Greif deneyimini büyük bir ilgiyle dinledi.

Kızıl Bayrak / Trakya